Ugrás a fő tartalomra
Futár elszámolás
Frissítve több mint egy héttel ezelőtt

Mire jó a futár elszámolás?

Futár elszámolás funkció lényege, hogy gyorsan és automatikusan meghatározható legyen a különböző futárok fizetése, egy olyan robosztus funkcióval ami minden különböző gyakorlatot lekezel.

Futár elszámolás alkalmával a következő adatok számolhatóak ki:

  • Mennyi a futár fizetése,

  • Mennyi pénzt kell visszaadnia a futárnak vagy mennyit kell még adni neki,

  • Mekkora forgalma volt, milyen címeket vitt a futár,

  • Ellenőrizhető, hogy ki, mit, mikor szállított ki és mennyi idő alatt.

Tehát ez a funkció nem csak kalkulációra de ellenőrzésre és visszanézésre is hasznos.

Előfeltételek

Ahhoz, hogy használni lehessen a futár elszámolást a következő feltételeknek kell megfelelni:

Ha ezek a feltételek teljesülnek akkor pedig kiszállításos rendeléseket lehet hozzárendelni a létrehozott futárokhoz, ami után elkészíthető zárásnál vagy műszakváltásnál az elszámolás.

Alapfizetés

Az alapfizetés beállításait az adminisztrációs felületen a “Beállítások” alatt a “Kiszállítós” menüpontban, azon belül pedig a “Futárok” tabon találhatod meg.

Itt maximum 3 különböző alap fizetést lehet megadni. Az ide beírt értékek jelennek majd meg a POS felületen futár elszámolás esetén, ahol kiválasztható mennyi az alapfizetése.

Nem kötelező több alapfizetést beállítani, ha mindenki ugyanannyit kap. Ilyenkor alapértelmezetten ki lesz jelölve a felületen az az egy megadott fizetés.

Amennyiben az első alapfizetés “0”, akkor a POS felületen megjelenik 0 Ft alapfizetéssel. Ezt akkor érdemes használni, ha nem fix fizetés van, hanem mondjuk óra alapú, ilyenkor ezt az összeget manuálisan kell majd hozzáadni az alapfizetéshez.

Váltópénz

Rendszeren belül beállítható váltópénz amit a futárok megkapnak a műszak kezdetekor. Ennek beállítását az adminisztrációs felületen a “Beállítások” alatt a “Kiszállítás” menüpontnál a “Futárok” tab alatt érheted el.

Két különböző váltópénz beállítás van:

  • Egyedi - ilyenkor a POS felületen lehet megadni egy számot, hogy pontosan mennyi volt a váltópénz. Ez akkor hasznos, ha minden nap változó az érték vagy más-más futároknál más az érték.

  • Előre meghatározott listából - az adminisztrációs felületen beállított 1-2-3 előre megadott érték közül lehet választani a POS felületen. Ez akkor hasznos, ha a műszak elején minden futár ugyanannyi váltópénzt kap. Ilyenkor be kell állítani az értékeket előre az admin felületen.

Az adott váltópénzt az elszámoláskor levonja a rendszer a készpénz forgalomból, tehát vissza kell adnia a futárnak.

Különböző elszámolási típusok

A rendszer három különböző elszámolással tud kalkulálni futár fizetést:

  • Címpénz

  • Kiszállítási díj

  • Zóna címpénz

Az elszámolás típusát és értékét az adminisztrációs felületen a “Beállítások” alatt a “Kiszállítás” menüpontban a “Futárok” tabnál lehet beállítani.

Címpénz elszámolás

Ilyenkor az adminisztrációs felületen előre megadott címpénz értékből lehet választani a POS felületen az elszámolás alkalmával, amit a futárok minden rendelés után megkapnak.

Minimum egy, de maximum 3 különböző címpénz beállítása lehetséges. Ha több címpénz van megadva, akkor futár elszámolás generálásakor kell kiválasztani az aktuális címpénzt.

Példa: címenként 600 Ft címpénzt kap minden futár és nem számít a távolság vagy a cím. Ha 12 rendelést szállított ki a műszak alatt, akkor az alapfizetéséhez további 12x600 azaz 7200 Ft jár még a futárnak.

Kiszállítási díj elszámolás

Ennél a fizetési típusnál nem kell megadni címpénzeket, mert minden rendelés után a kiszállítási díjat kapja meg a futár, tehát annyi plusz fizetés jár neki, amennyi a kiszállítási díjak összege.

Példa: egyik futárnak 12 címe volt, 4-nél 400 Ft volt, 6-nál 800 Ft volt és 2-nél pedig 1200 Ft-volt a kiszállítási díj. Ezeket összeadva a fizetésén felül 8800 Ft jár a futárnak.

Ahhoz, hogy ez a beállítás működjön, a kiszállítási zónáknál meg kell adni minden zónának egy kiszállítási díjat. Ha a zónának nincs kiszállítási díja, akkor nem jár a futárnak fizetés abból a rendelésből. Részletes leírás a kiszállítási terület kezelésnél olvasható.

Portálos vagy pluginos rendeléseknél a beolvasott kiszállítási díj lesz a futáré.

Zóna címpénz elszámolás

Ez a funkció a legjobban beállítható és kezelhető címpénz fajta. Lényege, hogy a zónákhoz beállított egyedi címpénzt kapja meg a futár minden alkalommal, ezért ez eltérő lehet a kiszállítási díjtól és változtatható a sima címpénzhez képest.

Példa: egyik futárnak 12 címe volt, 4-nél 400 Ft volt, 6-nál 800 Ft volt és 2-nél pedig 1200 Ft-volt a zóna címpénz. Ezeket összeadva a fizetésén felül 8800 Ft jár a futárnak.

Ahhoz, hogy ez a beállítás működjön, a kiszállítási zónáknál meg kell adni minden zónának egy címpénzt. Ha a zónának nincs címpénz értéke, akkor nem jár a futárnak fizetés abból a rendelésből. Részletes leírás a kiszállítási terület kezelésnél olvasható.

Extra beállítások

Olyan extra beállítások, amik hasznosak lehetnek a futár elszámolás esetén.

  • Futár fizetés számolása sztornó esetén - ezt a beállítást engedélyezve az elszámolt futár nem csak a sikeresen teljesített rendelések után kap címpénzt, hanem a sztornózottak után is. Ez akkor lehet hasznos, ha rajta kívül álló okok miatt lett a rendelés sztornózva.

Futár elszámolás készítése

Futár elszámolást a POS felületen lehet készíteni a nap bármelyik szakaszában. A POS felületen a fő menüben az “Elszámolás” alatti “Futár” menüpontban.

Megnyitás után két lista jelenik meg a felületen. Felül az elszámolásra váró futárok, alul pedig a mai napi elszámolások.

Amennyiben nem jelennek meg elszámolásra váró futárok az azért lehet, mert nem lett futárhoz rendelve rendelés vagy nem lett lezárva egy rendelés sem.

Fontos, egy futár elszámolása után a generált elszámolás nem módosítható vagy bővíthető, nem adódnak hozzá további rendelések.

Generálás

Futár elszámolás generálásához kattints az adott futár nevére. Kattintás után megjelenik egy felugró ablak, ami a következő adatokat tartalmazza:

  • Futár neve,

  • Kiszállított címek,

  • Ha van, akkor váltópénz kiválasztása,

  • Alapfizetés kiválasztása,

  • Címpénz esetén címpénz kiválasztása

  • Címek listája, ami lenyitható és ellenőrizhető mely címeket vitte a futár.

Ha minden adat ki van választva és megfelelő a címlista, akkor jobb alul a narancssárga “Generálás” gombra kattintva zárható le a futár napja.

Régi elszámolás megtekintés

Régi elszámolásra kattintva vagy futár elszámolás generálása után egy új felugró ablak jön elő, ami tartalmaz minden kalkulált adatot és címet.

A következő adatok jelennek majd meg:

  • Legfelelül két gomb amivel nyomtatható az egész elszámolás, az egyik címekkel a másik címek nélkül nyomtatja.

  • Futár neve, rendelések száma,

  • Étterem neve (akkor hasznos ha több étterem is van),

  • Elszámolás generálásának ideje,

  • Alapfizetés,

  • Alap címpénz

  • Teljes fizetés

  • Futár visszaad valamekkora összeget vagy még fizetni kell neki valamennyit,

  • Forgalom, különböző fizetési módokra szedve

  • Váltópénz,

  • Legalul egy lista a kiszállított címekről.

Régi futár elszámolásokat az adminisztrációs felületen is meg lehet tekinteni az “Elszámolás” alatt a “Futár” menüpontban.

Választ kapott a kérdésére?